Kai nutinka nelaimė: pasirengimas, reakcija ir atsigavimas

Nė vienas verslas nėra visiškai apsaugotas nuo nelaimės. Kasmet labai daug įmonių užsidaro – kartais laikinai, kartais visam laikui – dėl įvairių jas užklupusių katastrofų, pavyzdžiui, potvynio, gaisro ar uragano. Net 40 proc. bendrovių po tokios nelaimės nebeatsigauna, o ketvirtis bankrutuoja per pirmus metus.
disaster-recovery
Laimei, jūs galite imtis aktyvių veiksmų ir kiek įmanoma labiau sumažinti nelaimės įtaką savo verslui. Be to, reikiami verslo draudimai gali padėti įmonei greičiau atsistoti ant kojų ir sėkmingai tęsti veiklą.
Pasirengimas nelaimei
Namų ūkiai, ypač vietovėse, kur uraganai, tornadai ar žemės drebėjimai yra ne naujiena, dažnai tokioms nelaimėms būna pasirengę jau iš anksto: pasiruošę maisto atsargų, turi evakuacijos planą ir atsarginių energijos šaltinių. Verslo įmonėms taip pat pravartu pasirengti tokiems atvejams, kad kuo greičiau galėtų vėl pradėti veikti ir sumažintų nuostolius. Kad atitinkamai pasirengtumėte katastrofai, imkitės šių žingsnių:

 • Sudarykite formalų veiklos planą – dar jis vadinamas „nelaimės planu“ ar „veiklos tęstinumo planu“. Dokumente detaliai numatykite, kaip jūsų įmonė reaguos ir atsigaus po nutikusios nelaimės, neatmetant ir galimybės persikelti į kitas patalpas. JAV Nacionalinė priešgaisrinės apsaugos asociacija (NFPA) yra sukūrusi Nacionalinį pasirengimo standartą ir tokio pasirengimo plano gaires. Kai kurios įmonės į tokius planus įtraukia ir nurodymus, kaip apsaugoti ir atkurti IT infrastruktūrą. Šiandieniniais debesų kompiuterijos laikais juk kur kas lengviau apsaugoti duomenis, laikant juos atskirai.
 • Apmokykite darbuotojus – parodykite „nelaimės planą“ jiems, pasidalinkite atsakomybe ir surenkite mokymus, kad jūsų darbuotojai padėtų įmonei kuo greičiau atsigauti.
 • Turėkite atsargų – lengvai prieinamoje vietoje laikykite žibintuvėlių, pirmosios pagalbos vaistinėlę ir baterijomis veikiantį radijo imtuvą. Priklausomai nuo vietovės, pravartu būtų turėti ir šiek tiek maisto atsargų, vandens bei antklodžių. Jei turite galimybę ir matote poreikį, iš anksto įsigykite elektros energijos generatorių, kad jūsų verslas kuo greičiau pradėtų neatidėliotinas operacijas.
 • Svarbiausią informaciją laikykite kitur – kad įmonė kuo greičiau pradėtų veikti po užklupusios nelaimės, jums reikės po ranka turėti svarbiausią informaciją ir dokumentus. Be to, kad kas kažkiek laiko nukraunate ir išsaugote kompiuteryje laikomą informaciją, atskirai laikykite visus draudimo polisus, bankinę informaciją, darbuotojų, svarbiausių klientų bei tiekėjų, draudimo agentų ir kitus svarbius kontaktus. Taip pat atlikite inventorizaciją ir detaliai suregistruokite įmonėje naudojamą įrangą, prekes bei kitus brangius daiktus. Nepakenks, jei turėsite nuotraukas.

Reakcija ir atsigavimas
Po nutikusios katastrofos jūs, žinoma, norėsite veikti pagal numatytą planą. Taigi, pirmieji žingsniai turėtų būti tokie:

 • Apsaugokite pastatą, jei reikia, galite net užbarikaduoti įėjimus.
 • Greitai pataisykite gedimus, kad sumažintumėte tolesnę žalą (pavyzdžiui, nedelsdami užtaisykite skylę stoge).
 • Išgabenkite brangią ir pažeidžiamą įrangą.
 • Apžiūrėkite tai, kas liko, ir sudarykite detalų sugadintos nuosavybės sąrašą. Nufotografuokite nukentėjusius daiktus.
 • Išvalykite patalpą, nepamirškite apsauginių pirštinių ir akinių. Jei įmanoma, išsaugokite apgadintus daiktus, kad juos galėtų apžiūrėti draudimo bendrovės atstovas.
 • Susisiekite su savo draudimo agentu, kad nedelsdami galėtumėte pradėti žalos atlyginimo procesą.
 • Saugokite visų su nelaime susijusių išlaidų čekius.

Kai apsaugosite savo nuosavybę ir imsitės kitų neatidėliotinų žingsnių, galite pradėti galvoti apie verslo atsigavimą. Pamatai tam turėtų būti pakloti jūsų iš anksto parengtame „nelaimės plane“. Į ką reikia atkreipti dėmesį:

 • Vieta – ar jūsų verslui reikės kitos laikinos būstinės, ar galite dirbti, pavyzdžiui, iš namų, partnerio įmonės ar net draugiškų konkurentų patalpų?
 • Komunikacija – kaip susisieksite su darbuotojais, klientais ir tiekėjais?
 • Draudimai – jei turite verslo nutrūkimo draudimo polisą, nepamirškite šalia kitų draudiminių paraiškų užpildyti ir šios. Draudimas padės jums padengti visas su nelaime susijusias išlaidas, ne tik persikraustymo, bet ir negautų numatytų pajamų.

Saltinis: http://www.iii.org

January 19th, 2016 by Goodwill Financial